محاسبه وجه التزام به صورت مرکب مغایر مصوبه مجلس است

۱۴۰۲/۱۲/۰۱ تعداد بازدید: ۹۴
print

محمدحسین حسین‌زاده بحرینی رییس کمیته پولی و بانکی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب الزام بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی به عدم محاسبه وجه التزام به صورت مرکب گفت: این موضوع در شورای پول و اعتبار و شورای فقهی بانک مرکزی هم به تصویب رسیده و بانک ها موظف به رعایت آن هستند.

محاسبه وجه التزام به صورت مرکب مغایر مصوبه مجلس است

 محمدحسین حسین‌زاده بحرینی رییس کمیته پولی و بانکی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب دو فوریت طرح الزام بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی به حذف سود و جریمه مضاعف از بدهی تسهیلات‌گیرندگان، گفت: بانک مرکزی انگیزه دارد که سود مرکب حذف شود و بانک‌ها این بار نیز پیش‌قدم شده و مشکلی برای حذف این ربح ندارند و نمایندگان مجلس نیز در این حوزه کاملاً همراه هستند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، درباره ضرورت هماهنگی بیشتر بین مجلس و شورای نگهبان، افزود: شورای نگهبان جزوی از قوه مقننه است و باید در فرآیند قانونگذاری به صورت مستقیم و غیر مستقیم حضور داشته باشد و اگر شورای نگهبان بخواهد از لحاظ کیفی و سرعت فعال‌تر باشد باید قدم به قدم در بررسی موضوعات با مجلس همراه شود.

 

سعی شده بخشی از هزینه احتمالی حذف سود مرکب در قانون مدیریت شود

وی با بیان اینکه اعضای شورای نگهبان هم اکنون کاملاً بر روی موضوع حذف سود مرکب اشراف و تسلط دارند، چراکه دو بار این موضوع در شورا مورد بررسی قرار گرفته است، ادامه داد: بنده نیز در مکاتبه‌ای مبانی حذف سود مرکب را توضیح داده‌ام و برخی از اعضای شورای نگهبان به این نامه توجه کردند که چه استدلالی مطرح شده است و دو حقوقدان جدیدی که به شورا اضافه شده‌اند نیز در جریان کامل این موضوع قرار دارند که تمام این عوامل سبب شده این بار خوش‌بین باشیم که این طرح تبدیل به قانون می‌شود.

حسین‌زاده بحرینی با اشاره به اینکه سعی شده بخشی از هزینه احتمالی حذف سود مرکب در قانون مدیریت شود، تاکید کرد: اگر قانون نباشد نمی‌توان هزینه احتمالی آن را مدیریت کرد.

 

محاسبات در آینده نباید بر مبنای فرمول مرکب باشد

وی درباره بازه زمانی اجرای طرح حذف سود مرکب از تسهیلات بانکی در صورت تبدیل به قانون، افزود: در حال حاضر محدوده زمانی در طرح تعیین شده است، اما پیشنهاد یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی این بود که تا پایان شهریور ۹۹  زمان اجرای این طرح باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: در طرح دو فوریتی الزام بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی به حذف سود و جریمه مضاعف از بدهی تسهیلات‌گیرندگان، بندی آمده مبنی بر اینکه در آینده مبنای محاسبات باید براساس جزییات این طرح باشد، یعنی در آینده محاسبات نباید بر مبنای فرمول مرکب باشد.

 

اخذ سود مرکب بر اساس مصوبه شورای فقهی ممنوع است

وی با بیان اینکه بر اساس مصوبه شورای فقهی اخذ سود مرکب ممنوع است، تصریح کرد: قبلاً نیز اخذ این سود ممنوع بوده است، اما به دلیل بی‌دقتی و عدم نظارت کافی سود مرکب اخذ می‌شد، اما هم‌اکنون در مصوبه شورای فقهی سازوکار تمدید یا امهال قراردادها را مشخص کرده است به گونه‌ای که متضمن محاسبه سود نباشد.

حسین‌زاده بحرینی با بیان اینکه در قانون جامع بانکداری به صورت اساسی موضوع سود مرکب حذف می شود، افزود: اگرقانون جامع بانکداری مصوب شود، دیگر پدیده سود مرکب را در نظام بانکداری خود نخواهیم داشت.

 

ترازنامه بانک‌ها به دلیل انباشت سود مرکب از گذشته قفل شده است

وی ادامه داد: هم اکنون انباشت سود مرکب از گذشته یک مسئله است، چراکه برخی از مردم از قبل با این موضوع درگیر هستند و بدهی‌های سنگین ایجاد، ترازنامه بانک‌ها قفل و دارایی‌های موهوم ثبت شده و دائم فربه‌تر می‌شود.

رییس کمیته پولی و بانکی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان این نکته که وقتی بانکی به یک فرد تسهیلات می‌دهد به عنوان دارایی ثبت می‌شود، گفت: زمانی که دارایی یا تسهیلات پرداخت نشود، بانک روی آن جریمه اضافی قرار می‌دهد و این دارایی که مشخص نیست پرداخت می‌شود یا خیر، روز به روز بزرگتر می‌شود که با آن دارایی موهوم گفته می‌شود.

منبع: خبرگزاری خانه ملت

تازه ترین اخبار